Projekt Sprievodca rodiča dnešného pre uľahčenie vstupu do rodičovstva má už dva formáty – knižný a onlineový. Do tej druhej prispela svojou prednáškou aj fantastická lektorka a rodičovská poradkyňa Martina Vagačová. Predtým, ako som ju oslovila na spoluprácu, ma stihla ovplyvniť hneď niekoľkokrát. Pred pár rokmi som natrafila na jej workshop o tom, ako zvládať detské emócie. O niekoľko rokov neskôr som hltala jej myšlienky a rady v knihe Ako prežiť rodičovstvo a do tretice sme jej služby s manželom využili aj pri osobnej konzultácii. A musím povedať, že ako naše deti rastú, stále viac tomu rozumiem a stále viac uplatňujem jej rady a princípy v praxi. A veru, vypláca sa to :).
V našom e-kurze sa Martina Vagačová venuje téme osobnosti bábätka. Vo svojej prednáške vysvetľuje, aké potreby má dieťa vo svojom prvom roku, ako vníma svet a aj to, či ho môžeme svojím konaním rozmaznať. Tu je krátka ochutnávka z jej vystúpenia. Viac o celom e-kurze sa dozviete tu.
Všetkým našim garantkám postupne kladiem rovnakých 10 otázok. Na našom blogu už môžete nájsť aj odpovede pediatričky Zuzany Linkayovej a laktačnej poradkyne Andrey Polokovej.
10 otázok pre Martinu Vagačovú
-
Aké tri slová vás najlepšie vystihujú?
Zanietenie a činorodý súcit vo vzťahoch.
-
Prečo ste sa svoj profesijný život rozhodli zasvätiť rodičom a deťom?
Za základ zmysluplného a spokojného života každého človeka považujem pevné puto medzi rodičom a dieťaťom. Cez takéto spojenie prúdi pochopenie, prijatie i sebadôvera. Väčšina z nás ho nezažila, a preto ponúkam dnešným rodičom, ako na to.
-
Čo je na vašej práci najkrajšie?
Vidieť tie momenty rodičovského úžasu, keď ponúknu láskavosť a rešpekt dieťaťu, že ono spolupracuje. Nádherné je, ako rodičia postupne pochopia, že výchova je vlastne o nás samotných. O tom, že sa môžeme mať radi takí, akí sme a s deťmi nanovo môžeme nájsť svoju často potlačenú jedinečnosť. Uvedomenie, že dieťa nikdy nemôže ísť proti rodičovi, vskutku zázračne mení rodičovskú optiku smerom k pochopeniu, čo dieťa potrebuje.
-
Čo je na vašej práci najťažšie?
Vidieť, ako vlastné rodičovské zranenia, mylné interpretácie o tom, aké je dieťa a za čím si ide, bránia k vytvoreniu bezpodmienečného spojenia. Dieťa i rodič trpia.
-
Aký je podľa vás rodič dnešný?
Dnešní rodičia hovoria o svojich rodičovských neistotách a snažia sa získať čo najviac informácií. Často sa tak dostávajú do spleti protichodných názorov a tvrdení. Hľadajú rovnováhu medzi vlastnou sebarealizáciou, rodinou (dieťa, partnerský vzťah) a globálnymi výzvami prostredia.
-
Keby ste mohli zariadiť, aby všetci rodičia na svete vedeli nejakú dôležitú vec/informáciu/činnosť – aká by to bola?
Vytvoriť a udržiavať blízkosť a rešpekt vo vzťahu s dieťaťom. K tomu žiť život podľa vlastného unikátneho založenia. Dieťa potom vníma svet ako úžasné miesto, kde sa dá neustále objavovať, zažiť a zdieľať radostné, zmysluplné a podnetné veci spolu v spoločenstve s inými ľuďmi.
-
Keby ste mohli zariadiť, aby niečo zmizlo zo sveta, čo by to bolo?
Veľmi zjednodušene by som povedala, aby rodičia prestali trestať. Ubližujú tým deťom, narúšajú si s nimi vzťah, učia ich nevhodnému správaniu ako napríklad klamstvu.
-
Akú knihu alebo film by ste odporučili rodičom dnešným a prečo?
Ako prežiť rodičovstvo, láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom. Kniha vysvetľuje, ako budovať ľudsky rovnocenný vzťah s dieťaťom, popisuje, ako nadviazať spojenie a pomocou spolupráce zvládnuť aj náročné situácie. Povzbudzuje k tomu, aby rodičia boli sami sebou a mali sa radi aj s chybami. Kniha ponúka množstvo príkladov dobrej praxe, praktických tipov a upozornení, na čo si dať pozor pri riešení každodenných rodičovských výziev.
-
Môžete sa podeliť o nejakú dobrú radu/tip/vychytávku pre uľahčenie života rodičov dnešných?
Dôverujte dieťaťu, pretože ono si najlepšie rozumie. Myslite na to, že dieťa do 1 roka musíte utíšiť. Nedokáže to samé. Nevyhnutný je dotyk a blízkosť. Dieťa plačom vyjadruje potrebu, nemanipuluje vás, nemá na to mozgovú výbavu. Rodič je tu pre dieťa, aby mu vytvoril bezpečný a slobodný priestor pre hľadanie a odkrývanie vlastnej jedinečnosti. Nemusí dieťa trénovať, ani robiť nič, čo už zvláda samé. Rodič nech dodáva odvahu dieťaťu pri vysporiadaní sa so silnými emóciami počas prekonávania prekážok na ceste objavovania.
-
Prečo ste sa rozhodli podieľať sa na tomto projekte pre rodičov dnešných?
Pretože si myslím, že Lenka Žofajová ponúka presne to, čo mne chýbalo pri odchode z pôrodnice pri našom prvorodenom dieťati. Ide o „lekárničku“ prvej pomoci pre duševnú oblasť starostlivosti o bábätko. Ide o kľúčové oblasti pre vytvorenie silného puta a zdravý rozvoj dieťaťa.