Úloha Angeliky Kováčovej v našom komplexnom projekte Rodič dnešný je veľmi špeciálna. Bola totiž súčasťou oboch verzií sprievodcov prvého roka s bábätkom – knižného aj onlineového a bude s nami pokračovať aj do práve vznikajúceho pokračovania o druhom roku s dieťatkom. Angelika sa venuje psychomotorickému vývinu dojčiat a somatickému pohybu detí aj dospelých. Aby ste tomu rozumeli, nejde iba o znalosť jednotlivých fáz vývinu, ide o omnoho viac. Študuje pohyb do hĺbky cez všetky vrstvy našich tkanív, svalov a kostí v kontexte nášho prežívania, cítenia a vnímania. Keď pracuje s rodičmi a deťmi v občianskom združení Babyfit, na situácie nazerá v širokých súvislostiach.
V knihe aj e-kurze s Angelikou rozoberáme prvý rok s bábätkom, aká je jeho cesta k vzpriamenej chôdzi, ako ho držať v náručí, dvíhať, nosiť a ako ho podporiť v zdravom pohybe.
Tu je krátka ochutnávka z jej vystúpenia. Viac o celom e-kurze sa dozviete tu.
Všetkým našim garantkám postupne kladiem rovnakých 10 otázok. Na našom blogu už môžete nájsť aj odpovede pediatričky Zuzany Linkayovej, laktačnej poradkyne Andrey Polokovej a rodičovskej poradkyne Martiny Vagačovej.
10 otázok pre Angeliku Kováčovú
-
Aké tri slová vás najlepšie vystihujú?
Dôvera, komunikácia, porozumenie.
-
Prečo ste sa svoj profesijný život rozhodli zasvätiť rodičom a deťom?
Od začiatku ma zaujímal pohyb a ľudské telo. Najprv som sa mu venovala v umeleckej forme, ale cítila som, že ma viac zaujíma z pohľadu funkcie, podpory jeho možností a vzťahov v rámci
tela. Moja kolegyňa a mentorka Anka Sedlačková v tom čase začínala v USA študovať pohybový prístup Body-Mind Centering, ktorého súčasťou je aj skúmanie pohybového vývinu z hľadiska základných neurobunkových vzorcov. Tie tvoria základné stavebné kamene našich pohybových koordinácií. Môj syn Šimi mal vtedy pol roka a ponúkol mi veľa príležitostí pozorovať a učiť sa od neho. Moje deti, moji najbližší a následne aj deti, s ktorými som pracovala a ich rodiny – to sú moji najväčší učitelia. Táto práca mi neustále ponúka nové oblasti skúmania a dáva mi stále hlbší zmysel.
-
Čo je na vašej práci najkrajšie?
Stretnutia, keď sa venujeme otázkam, ktoré sú pre deti a ich rodičov v danej chvíli zásadné. Pohyb je základným predpokladom nášho fungovania na všetkých úrovniach. Cez podporu pohybu otvárame deťom spôsoby, ako vnímať svet a vykročiť smerom, pre ktorý sa rozhodnú. Prostredníctvom skúmania ich vlastného pohybu rodičom ponúkame možnosť porozumieť nielen vývinu ich dieťatka, ale aj sebe. To sú dôležité veci, ktoré majú potenciál zmeniť nielen pohybové vzorce.
-
Čo je na vašej práci najťažšie?
Voliť vhodné slová, ktorými chcem rodičov inšpirovať pri podpore ich dieťatka. Cítim to ako veľkú zodpovednosť, pretože slová o ich dieťati rodičom zostávajú veľmi dlho v mysli a ovplyvňujú to, ako dieťa vnímajú a pristupujú k nemu.
-
Aký je podľa vás rodič dnešný?
Myslím, že v podstate sa veľmi nelíši ani od rodičov predchádzajúcich generácií – záleží mu na svojom dieťatku, chce mu dať to najlepšie a pripraviť ho do života. Rodič dnešný má
k dispozícii veľa možností, informácií, názorov. Hľadá nástroje, ako sa v tom všetkom zorientovať a pod tlakom zvonku neprehliadnuť svoje vnútorné pocity, to, čo mu naozaj dáva
zmysel. Generácie pred nami museli hľadať cestu k informáciám. Mám pocit, že rodič dnešný potrebuje skôr energiu na to, aby sa informáciami nenechal zahltiť a stále si zachoval
otvorenú cestu k sebe, svojej intuícii.
-
Keby ste mohli zariadiť, aby všetci rodičia na svete vedeli nejakú dôležitú vec/informáciu/činnosť – aká by to bola?
Rodičom by som priala, aby cítili, že s rešpektom ku všetkým odborníkom na rôzne oblasti súvisiacim s vývinom dieťaťa, najväčšími odborníkmi na svoje dieťatko sú práve jeho rodičia.
A ešte, že skutočná hra, do ktorej sa rodič zahĺbi spolu s dieťaťom, je tým najkvalitnejším vzdelávaním.
-
Keby ste mohli zariadiť, aby niečo zmizlo zo sveta, čo by to bolo?
Násilie, agresia.
-
Akú knihu alebo film by ste odporučili rodičom dnešným a prečo?
Je množstvo kníh a zdrojov, ktoré prinášajú veľa užitočných informácií. Dnes je skôr problém sa v nich zorientovať a vyselektovať to, pre nás, podstatné. Rodičom by som odporučila hľadať podnety, ktoré im prinesú radosť a inšpiráciu, dotknú sa ich vnútorných otázok a tém… Pre mňa je to napríklad kniha Chlapec, krtko, líška a kôň od Charlie Mackesyho. Čarovným spôsobom formuluje základné ľudské pravdy a otázky ako napríklad zamyslenie krtka, že najväčší omyl je predstava, že život má byť dokonalý. Ak majú rodičia záujem o konkrétnejšie fakty, myslím, že veľmi vydarený je seriál Babies na Netflixe. Veľmi sa mi páči, že jeho tvorcovia s nami zdieľajú svoju zvedavosť, chuť dozvedieť sa čo najviac o tom, ako bábätká premýšľajú a rozhodujú sa. A robia to s rešpektom a obdivom k ich schopnostiam.
-
Môžete sa podeliť o nejakú dobrú radu/tip/vychytávku pre uľahčenie života rodičov dnešných?
Že telo rodiča je tým najlepším ihriskom, priestorom na preliezanie, vyliezanie, balansovanie… A že dotyk je veľmi silný nástroj v komunikácii a podpore dieťatka. Nemusíme vedieť rôzne masážne techniky, skôr byť mysľou prítomný, keď sa dieťatka dotýkame, dopriať čas vám obom na vnímanie a dotykový dialóg.
-
Prečo ste sa rozhodli podieľať sa na tomto projekte pre rodičov dnešných?
Zaujal ma Lenkin koncept – ponúknuť prehľad rôznych užitočných informácií od širokej škály odborníkov, ktoré môžu rodičom pomôcť sa zorientovať. Veľmi sa mi páči, že vychádzala zo
svojich osobných skúseností a zdieľa to, čo jej dáva zmysel. Veľmi si vážim, že som sa do tohto projektu mohla zapojiť a vstúpiť tak do dialógu s ďalšími rodičmi, deťmi a tiež odborníkmi.