Možno ste postrehli, že na knihe Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok) spolupracovala šestica skvelých expertiek: psychologička Katarína Godarská, laktačná poradkyňa Andrea Poloková, pediatrička Zuzana Linkayová, pedagogička vývinového pohybu Angelika Kováčová, nutričná terapeutka Sylva Šmídová a pedostomatologička Veronika Bačová Macáková. Rada by som vám ich predstavila trošku inak, než si môžete prečítať v knihe alebo tu:
Všetkým šiestim som položila 10 rovnakých otázok. V odpovediach nájdete aj veľa praktických tipov, tak len pekne čítajte až dokonca :).
Ako prvú som vyspovedala Andreu Polokovú, ktorá, dovolím si tvrdiť, celú svoju dušu vkladá do pomoci ženám s dojčením. A to nielen na úrovni laktačnej poradkyne, ale aj lektorky a autorky kníh o dojčení a vzťahovej väzbe. Ako hlavná predstaviteľka občianskeho združenia MAMILA s extrémnym nasadením bojuje za to, aby naša spoločnosť konečne začala chápať podstatu dojčenia, ktoré je dôležité pre celkové (psychické aj fyzické) zdravie detí a matiek. Seriózne asi nepoznám človeka, ktorý by mal v malíčku toľko aktuálnych štúdií a výskumov súvisiacich s bábätkami a sypal jeden fakt za druhým ako práve Andrea.
10 otázok pre Andreu Polokovú
Aké tri slová vás najlepšie vystihujú?
Nadšenie pre dojčenie.
Prečo ste sa svoj profesijný život rozhodli zasvätiť rodičom a deťom?
Lebo v oblasti dojčenia a výchovy existuje obrovský potenciál uľahčiť rodičom aj deťom ich fungovanie a priniesť im „aha“ momenty, ktoré im dokážu pomôcť pri rozvíjaní vzájomných vzťahov. V súčasnosti je možné rodičom sprostredkovať vedecké poznatky o dojčení a využiť ich pri praktickej pomoci rodinám s dojčením a výchovou. Príkladom toho môžu byť napríklad výskumy, ktoré poukazujú na dôležitosť toho, aby ženy dostali možnosť zažiť kontakt koža na kožu s bábätkom po pôrode, počas ktorého bábätko dostane šancu prvýkrát piť materské mlieko.
Čo je na vašej práci najkrajšie?
Neviem si predstaviť nič krajšie, ako pomôcť žene a bábätku s dojčením – odstrániť bolesť, pomôcť s prisávaním bábätka, ktoré dovtedy nechcelo prsník ani vidieť, pomôcť bábätku vypiť dostatok mlieka z prsníka a vidieť jeho spokojnú tváričku, keď sa práve dodojčilo a zaspalo. V týchto okamihoch deje niečo mimoriadne, niečo neopísateľné, niečo priam magické.
Čo je na vašej práci najťažšie?
Najťažšie je počúvať zúfalé príbehy žien o ťažkostiach s dojčením alebo čítať príbehy žien z pôrodníc, ktoré nám píšu do nášho webového prieskumu o podpore dojčenia v nemocniciach. Ženy rozprávajú o tom, ako nesmierne ich zasiahlo, keď im niekto povedal, že na dojčenie nemajú dobré prsia či bradavky, že ich bábätko hladuje a že sa majú pri dojčení viac „snažiť“. Je náročné vnímať ženy, ktoré opisujú hlboké sklamanie z toho, ako veľmi chceli dojčiť a ako veľmi ich zaskočila realita nepodpory dojčenia a ako je nesmierne ťažké pre ženy rozoznať, ktoré rady im v dojčení pomáhajú alebo čo má na dojčenie negatívny vplyv.
Aký je podľa vás rodič dnešný?
Je to rodič ako ktorýkoľvek rodič v histórii – teda človek, ktorý je v pohotovosti 24 hodín denne. A zároveň je to rodič, ktorý si je vedomý toho, že má v súčasnosti k dispozícii oveľa viac informácií a možností, a to so sebou prináša viac zodpovednosti, viac neistoty a viac dilem. Je to rodič, ktorý prichádza po viacerých generáciách, v ktorých deti neboli spravidla dojčené. Nemá úplne zažité, ako sa dojčené deti správajú a ako vyzerá starostlivosť o ne. Ale má veľkú chuť to zistiť.
Keby ste mohli zariadiť, aby všetci rodičia na svete vedeli nejakú dôležitú vec/informáciu/činnosť – aká by to bola?
Že bábätká už od okamihu narodenia pijú materské mlieko z prsníka, a tým pádom nie je v prvé dni po pôrode potrebné čakať, kým mlieko nabehne. Pretože dojčenie v prvých troch dňoch po pôrode nie je len skúšanie dojčenia bez pitia mlieka z prsníka. Je to úplne normálne dojčenie a jeho výdatnosť ovplyvňuje ďalšiu tvorbu mlieka.
A tiež, že bolesť pri dojčení (aj v prvých dňoch) je signál, že je potrebné získať pomoc s prisávaním bábätka na prsník tak, aby sa bolesť odstránila. Takúto bolesť nie je dôvod odbiť tým, že bradavky si na dojčenie musia zvyknúť. Ak by toto všetci rodičia vedeli, tak by 92 % žien pri dojčení nezažívalo bolesť, o ktorej si často myslia, že treba len zaťať zuby a vydržať.
Keby ste mohli zariadiť, aby niečo zmizlo zo sveta, čo by to bolo?
Pochybnosti o tom, či na dojčení záleží. Lebo záleží.
Tieto riadky píšem po príchode z návštevy klientky, ktorá sa chcela poradiť o dojčení. Po pôrode dostala nesprávnu informáciu, že pri dojčení potrebuje na používať klobúčiky. Bábätko počas používania klobúčikov nepriberalo, plakalo, a tak začala používať fľašu na dokrmovanie. Do fľašky najprv dávala odsaté materské mlieko. Postupne pridávala stále viac umelého mlieka, pretože odsávanie je náročné a nestíhala ho. Klientka veľmi chcela od narodenia bábätka dojčiť, ale ani raz nedostala informácie ako dojčiť, ako bábätko prisať na prsník, ako mu umožniť vypiť z prsníka potrebné množstvo materského mlieka. To, čím si prešla, je veľmi typický začarovaný kruh nevhodných informácií, mýtov o dojčení a zúfalstva. Bodkou za tým celým bolo, že namiesto reálnej pomoci s dojčením, po ktorom túžila, začala dostávať „upokojujúce“ rady o tom, že na dojčení nezáleží. Počas mojej návštevy sa klientke podarilo bábätko prisať a prvýkrát v živote sa napilo priamo z prsníka. Toto je pomoc, ktorú by klientka s bábätkom boli potrebovali, už po narodení.
Akú knihu alebo film by ste odporučili rodičom dnešným a prečo?
Ako knihu by som odporúčala Praktický návod na dojčenie, pretože má šancu pomôcť s dojčením a zmeniť spôsob, akým rodičia so svojimi bábätkami začnú svoj život.
Ako film by som odporúčala film, ktorý bude čoskoro vďaka MAMILE k dispozícii na premietanie online aj so slovenskými titulkami s názvom Mliečna cesta. Pretože poskytuje prekvapivé odpovede na otázku: „Prečo je dojčenie, ktoré by malo byť také jednoduché, pre toľko žien tak veľmi náročné?“
Môžete sa podeliť o nejakú dobrú radu/tip/vychytávku pre uľahčenie života rodičov dnešných?
Tu sú tri vychytávky:
Je úplne v poriadku nechať bábätko zaspať na prsníku a držať ho v náručí, keď zaspáva.
Veľmi veľa plačúcich bábätiek je možné upokojiť hojdaním v náručí, ako keby ste robili jemné drepy. Na webe MAMILY máme k tomuto super video.
Tým, že bábätku ponúknete dojčenie kedykoľvek – aj keď sa pred chvíľou dojčilo – nič nepokazíte. Pokojne to urobte bez váhania.
Prečo ste sa rozhodli podieľať sa na knihe Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok)?
Lebo Lenka Žofajová je skvelý človek, je výborná organizátorka a nadchla ma pre tento projekt.
A tiež preto, že nám v MAMILE záleží na tom, aby ľudia mali čo najlepší prístup k vedeckým informáciám o dojčení; o tom, že pri dojčení existuje pomoc v podobe návštevy laktačnej poradkyne MAMILY, a o tom, že prvé dni po pôrode sú pre dojčenie rozhodujúce. Chcela som, aby rodičia mali k dispozícii pohromade všetky informácie bez toho, aby im trvalo týždne či mesiace, kým sa dopracujú k poznaniu, že nosenie zjednodušuje dojčenie, že rodičia si môžu nočné dojčenie uľahčiť spoločným spaním v jednej posteli s bábätkom a že pri kontakte koža na kožu so svojím bábätkom majú príležitosť zažiť mnoho krásnych okamihov.
Chcete vedieť viac o mýtoch a faktoch spojených s dojčením? Kliknite na www.mamila.sk alebo spolu s ďalšími témami čítajte knihu Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok).