3, 2, 1… štart. Vitajte v novej rubrike #dobretipy, v ktorej sa budem s vami deliť o dobré tipy prakticky na čokoľvek. Mojou internou podmienkou pre naozaj dobrý tip je, že musí byť mnou odskúšaný, ohmataný a musí mi fungovať, aby som mohla s čistým svedomím odbremeniť vás, milí moji čitatelia a čitateľky. Ide teda o čisto subjektívnu záležitosť.
Istú mieru objektivity #dobretipy môžu získať na mojom Instagrame @rodicdnesny, kde sa môžete vyjadriť aj vy a prispieť svojím tipom alebo skúsenosťou do komentárov či odpoveďami na stories. Ak sa vyjadriť nechcete, môžete minimálne odkukať, čo radia ostatní 😊.
Tak poďme na to.
Prvé tipy sa budú týkať detí (nielen) do 1 roka, pretože práve táto skupina je medzi vami najpočetnejšia. Navyše, idú Vianoce, a môžu teda poslúžiť aj pri výbere vianočných darčekov.
1. Hračky
Samozrejme. Deti a hračky idú dokopy. Už je len na nás a rodinných príslušníkoch, aby sme nekupovali hlúposti, ale hračky, ktoré sú zábavné, rozvíjajúce a krásne. U tých najmenších pošetrime peňaženky, pretože dôležité sú len 2 veci – aby sa to dobre držalo a aby sa to dalo dať dobre do úst. Multifunkčným, šušťavo-farebno-hrkavo-mélodio-pískacím hračkám by som sa vyhla, dieťatko zbytočne prestimulujú. Na toto obdobie som kúpila pár vecí v DM. U oboch mojich detí bola najobľúbenejšia táto loptička. V DM sme kupovali aj silikónové hryzadlá a krúžky.
Blížiac sa k prvému roku to už začína byť s hračkami zaujímavejšie.
Priznám sa, že ja hračky mojim deťom kupujem veľmi málo, pretože ich skôr dostávajú od rodiny. Ale ak niečo kupujem pre netere alebo známych, mám dvoch favoritov: Vnímavé deti a Agátin svet. Oceňujem prehľadnú kategorizáciu… a tie hračky. Och či sú krásne. Milujem skladacie pyramídy, napríklad túto, túto, túto alebo túto. Sú zaujímavé veľmi dlho, dokonca sa k tej našej teraz vracia môj štvorročný Dami. Spočiatku ide o skladanie, búranie, obzeranie a pomenovávanie obrázkov, neskôr sa zapoja počty či rozprávanie príbehov.
Keď sme pri kockách, tak u nás nesmú chýbať tie klasické drevené. Výhodou je, ak sa zároveň dajú tie kocky cez niečo prestrkávať, napríklad tieto .
No a keď sme pri dreve, tak celá táto kategória drevených hračiek je absolútne prekrásna :).
2. Knižky
Pokiaľ ide o knihy pre deti, číslo 1 je u mňa jednoznačne Svojtka. Obrovskou výhodou sú krátke videá pri produktoch, aby ste videli, ako kniha funguje, ako sa s ňou dá hýbať, posúvať, otvárať okienka či stláčať tlačidlá.
Ich MiniPÉDIA má len jedinú chybu – obrovský výber, z ktorého vybrať si jednu, dve knižky je niekedy robota na hodinu. Mojimi obľúbencami sú aj knihy, kde sú predmety na fotkách, nie kreslené obrázky, ako napríklad tu alebo tu.
3. Stimulačné a balančné pomôcky
Psychomotorický vývin, pohyb a práca s telom ma fascinujú, z tejto kategórie máme doma najviac pomôcok. Som presvedčená o tom, že viesť deti k pohybu je jedna z najzdravších vecí, akú pre ne môžeme urobiť. Som naozaj extrémny nadšenec, doma máme rebriny s lanom, kruhmi a závesným rebríkom a zo stropu nám visí hojdačka. Moja 18-mesačná dcéra vie vyrúčkovať po rebrinách celkom hore a dole, vie si sama podložiť stolček, aby dočiahla na gymnastické kruhy a hojdala sa na nich.
Múdrosti čerpám od zakladateľky o.z. Babyfit Angeliky Kováčovej, ktorá je zároveň expertkou pre psychomotoriku vo všetkých mojich projektoch. Na ich webe nájdete aj webináre pre rodičov či individuálne poradenstvo.
Zo spektra stimulačných a balančných pomôcok u nás najviac využívame overball. Je to mäkká lopta, ktorú keď sfúknete viac či menej, skvelo poslúži pre úchop bábätiek rúčkami alebo nôžkami. Používame ju na masáže celého tela, na uvedomovanie si všetkých končatín, na odtláčanie od nožičiek. Bábätko (ak už samo sedí) viete na ňu posadiť, chytiť za panvu a krúžiť alebo posúvať dopredu, dozadu či do strán, aby muselo pracovať s rovnováhou. Dieťatko si na ňu môže ľahnúť na bruško a posúvať sa vpred a vzad. Pomáha pri prechode do rôznych nových polôh… jednoducho je to pre deti do jedného roka fantastický sprievodca vývinom. Nehovoriac o tom, že na internete nájdete kopu zostáv na cvičenie s overballom aj pre dospelých. Damian ho zas využíva pri cvičení kvôli vpadnutým členkom. Takže za mňa jedna z najlepších vecí a dokonca celkom lacná.
Čo ešte máme z babyfit.sk?
Mohla by som vám tu vypisovať iks výhod a využití aj pri ďalších pomôckach, ale už to skrátim.
Pre zdravé nôžky alebo skúmanie rôznych povrchov a polôh je skvelé deťom vytvárať rôzne dráhy, cestičky, chodníčky, do ktorých zapojíte všetko možné – od vankúšov cez plyšové hračky alebo rôzne podložky. Robím to doma celkom často a chodník dopĺňam o ježkov, akupresúrne kamene alebo moje obľúbené bilibo. Niekedy nerobím chodníčky, len tak voľne tieto veci rozhodím po byte, napríklad pred kúpeľňu alebo prah detskej izby, aby cez ne museli prejsť.
Bilibko mimochodom, je mnohonásobne oceňovaná hračka, ktorá má množstvo využití a podporuje detskú predstavivosť, dá sa využiť ako stolček, domček pre hračky, tunel, hojdačka, šmýkačka, vedierko, dá sa s ním hrať v piesku, snehu aj vo vode. A pre malé bábätká je fantastické aj na to, aby sme ich v ňom točili či nakláňali a dávali tak podnety pre skúmanie rovnováhy.
Skoro som zabudla na fitlopty
Veľká fitlopta je niekedy darom z neba, mnoho rodičov spozná jej kvality pri uspávaní bábätka. Netreba však na ňu zabúdať aj neskôr. Bábätko môžeme na ňu položiť na bruško alebo na chrbátik a gúľať na všetky strany. Môžeme zájsť až tak ďaleko, aby natiahlo rúču či nôžku a dotklo sa zeme. Môžeme na nej s dieťatkom poskakovať a môžeme z nej urobiť aj prvú trampolínu. Veľké fitlopty však nie sú jediné na trhu.
My máme aj túto menšiu Soffy s priemerom 45 cm, ktorá dá skúmaniu tela, rovnováhy, ale aj sily nový rozmer. Ročné dieťa ju už dokáže zdvihnúť a pokúsiť sa ju odhodiť, tie staršie si na ňu môžu sadnúť.
Na mojom Instagrame @rodicdnesny je aj skvelé reel, kde je mnoho z týchto vecí použitých v kontexte práce s nôžkami. Tak sa nechajte inšpirovať 😊.
4. Oblečenie
Oblečenia pre deti nájdete po internete haldy a je to väčšinou o osobných preferenciách a aj rozpočte. Preto vám do tejto kategórie dám len jeden tip, ktorý ma prednedávnom očaril až tak, že som túto značku oslovila na spoluprácu.
Poznáte Woolies?
Slovenská rodinná firma, ktorá vyrába funkčné a krásne oblečenie z merina a biobavlny. Totálne ma dostali svojimi rastúcimi bodyčkami. Tie sú podľa mňa najideálneším kúskom do šatníka bábätka, ktoré hneď zo všetkého vyrastie. No a predstavte si, na spoluprácu sme si tľapli a budú pre nás dodávať bodyčká z biobavlny v nádhernej univerzálnej dižónskej farbe. Bodyčká budú súčasťou darčekových balíčkov pre nových rodičov a bábätko. Predpredaj v štartovacej cene spustíme už o pár dní.
5. Potravinový balíček
Potravinový balíček je skvelým darčekom pre rodinu bábätka, ktoré už štartuje s príkrmami. Nebudem vám spomínať presné značky či produkty, lebo by ste čítaním strávili večnosť, ale ak by vás to zaujímalo, pokojne sa ma pýtajte cez Instagram. V tomto zozname nájdete veci, ktoré
- sú trvanlivé,
- sú tak trochu výnimočné, aby obstáli ako darček,
- výborne sa hodia do portfólia každodenných kuchynských radovánok.
-
Kvalitné oleje
Či už repkový, olivový, tekvicový alebo konopný, naozaj kvalitný olej nie je najlacnejšia záležitosť, preto je naozaj hodnotným darčekom. Pamätajte si, že za studena lisované oleje sa nehodia na tepelnú úpravu, takže ich pridávame až do hotových jedál. Mnoho vitamínov sa bez tuku nedokáže vstrebať do nášho tela, preto kvapku oleja pridajte ku každej zeleninovej kašičke alebo ním pokvapkajte naparenú zeleninu. Ak vám ide o kvalitný tuk na tepelnú úpravu, potom siahnite po prepustenom masle (ghee).
-
Orieškové maslá
Orieškové maslo ako kvalitný zdroj tuku pridávam tam, kde sa mi olej nehodí. Napríklad do raňajkovej ryžovej alebo inej obilninovej kaše. Natieram ho na lievance či palacinky a pridávam aj do koláčov. Pozor len, aby kupovaný produkt bol čisté orieškové maslo bez prídavkov cukru alebo čokolády.
-
Lyofilizované ovocie
Odborníci sa zhodujú, že mrazom sušené ovocie si zachováva mnoho prospešných látok a ako bonus nie je doplnené o cukor alebo siričitany ako je to často pri sušenom ovocí. Skvelý snack alebo doplnok kaše.
-
Zeleninové a strukovinové cestoviny
Zelenina alebo strukoviny spracované do formy cestovín síce už nemajú toľko superlatívov ako ich pôvodné zdroje, stále sú perfektným doplnkom jedálnička. Pre mňa sú úžasnou záchranou, keď nič iné nestíham. Niekedy len tak s ghee, niekedy zeleninové doplním o syr typu lučina či parmezán alebo ich dorobím s rozšľahaným vajíčkom, strukovinové zas o parené kúsky zeleniny alebo rovno zeleninové pyré a tvárim sa, že je to omáčka. Niekedy ich uvarím len tak, kvapnem olej a ponúknem do ručičky na olovrant.
-
Dochucovadlá
Kvalitné dochucovadlá vhodné pre najmenšie deti nie je úplne jednoduché identifikovať, ale existujú a sú veľmi prospešné. Aby ste chápali, kam smerujem, tak ideme rovno k veci: kurkuma, rasca, sušená zelenina do polievok, sušené vňate, do „sladkých“ jedál škorica alebo vanilka.
6. MIOMAT
Čím lepším nadviazať na potravinovú tému ako na môj najmilovanejší MioMat. Je to asi môj najobľúbenejší spotrebič a naozaj ho používam minimálne raz do týždňa. Vyprosila som si ho na minulé Vianoce a extrémne mi uľahčuje prípravu jedál najmä pre deti a pre mňa, lebo môj muž nie je príliš kašový typ.
MioMat je taký hrnček var, ktorý uvarí a rozmixuje jedlo. Vie urobiť rastlinné mlieko (napríklad ovsené, mandľové), vie urobiť tú najvýživnejšiu kašu (lebo musíte použiť celé zrno, nie vločky alebo istantné prášky) a vie skvelé krémové polievky. Samozrejme, aj smoothie vie, ale ja ho veľmi pre deti nerobím, radšej volím surové ovocie.
Ako s ním fungujem?
Tak napríklad tie kaše. Vyberiem si 2-3 oblininy. Napríklad ryžu, pšeno a ovos. Podľa odmerky dám večer do misky, zalejem vodou z vodovodu a rozmiešam v nej lyžičku jogurtu. Vďaka tomu prebehne v miske fermentácia, ktorá pomôže pri lepšom trávení obilnín. Ráno premyjem, obilniny vložím do MioMatu, doplním vodou alebo rastlinným mliekom a cca o 25 minút mám liter kaše. V tanieroch doplním orieškovým maslom a posypem škoricou, kokosom, prípadne ovocím… kto má čo rád. Ak neminiem všetko, v chladničke môžem mať kašu tak 3 dni.
No a tie polievky a omáčky
Ja milujem mixované hladké polievky. Na rozdiel od môjho syna, ktorý má najradšej „polievku, čo vidí“ (rozumej vývar a podobne). To mi ale nebráni nútiť ho jesť to, čo mám rada ja :D. Čiže do MioMatu najčastejšie nahádžem zeleninu, akú mám práve doma. Tvrdšie zeleniny (mrkva, petržlen, cibuľa, pór…) krájam na menšie kúsky a mäkšiu (brokolica, karfiol, batat, tekvica a pod.), tú sa priveľmi krájať neobťažujem. Dolejem vodou podľa odmerky a je to. Do MioMatu nemôže ísť nič mliečne, pretože by to prihorelo, takže ak chcete smotanovú polievku, dolejte ju až potom. Ja zvyknem napríklad po uvarení šupnúť do polievky 1 celú mozzarelu a zapnem smoothie režim, ktorý už nevarí, iba mixuje. Tiež zvyknem v MioMate robiť strukovinové polievky alebo tie na báze kokosového mlieka.
A ešte bonbónik na záver
Do 9. novembra môžete využiť zľavu 10 eur pri nákupe MioMatu s receptárom. Stačí do zľavového políčka v objednávke vpísať kód miomat10.
Verím, že vás moje tipy inšpirovali.
Použijete niektorý z nich?
Čo by ste doplnili?
Aké tipy by ste chceli vidieť nabudúce?
Dajte mi vedieť na mojom instagrame @rodicdnesny
Vaša Lenka