Z prieskumov vyplýva, že matky v šestonedelí zo všetkých vecí najviac potrápi dojčenie. Mnohé z nich spätne ľutujú, že sa tejto téme nevenovali pred pôrodom viac. Očakávali, že dojčenie bude automatické a bezproblémové, že im pomôžu v pôrodnici, no v mnohých prípadoch to tak, žiaľ, nebolo.
Preto som spísala 9 dôležitých bodov, ktoré je dobré poznať ešte pred pôrodom. Ušetrí ti to množstvo bolesti, ťažkostí a zbytočných sĺz.
1. DOJČENIE NEMÁ BOLIEŤ 😬
Bolesť pri dojčení signalizuje, že niečo nie je v poriadku a treba to ihneď riešiť. Napriek tomu prežíva mýtus, že bolesti sú normálne a treba len zaťať zuby. Nie je to pravda.
2. NA MLIEKO SA NEMUSÍ ČAKAŤ ⏳
Prsníky sú už dávno pred pôrodom pripravené nakŕmiť dieťa dostatkom mlieka. Nie je pravda, že mlieko nabehne až pár dní po pôrode. Dôveruj si, že máš všetko, čo tvoje bábätko potrebuje.
3. SPRÁVNE PRISATIE TREBA VIDIEŤ 😳
Mnoho problémov s dojčením vzniká preto, že ženy takmer nikdy nevideli dojčiace sa dieťa. Niekde v minulosti sa pretrhla niť, dojčenie prestalo byť otázkou prežitia a “mliečne” dedičstvo sa prestalo odovzdávať z generácie na generáciu. Na stránke www.mamila.sk okrem iného nájdeš množstvo videí správneho prisatia, polôh pri dojčení a aj to, ako to vyzerá, keď bábätko pije dostatok mlieka. MAMILA je vzdelávacia, poradenská a osvetová odborná organizácia na Slovensku, ktorá sa špecializuje na dojčenie.
4. NA PÔRODNICU SA NEOPLATÍ SPOĽAHNÚŤ 🏨
Veľmi smutná pravda je, že vo väčšine slovenských pôrodníc absentuje podpora dojčenia. Hovoria o tom tisíce svedectiev zúfalých žien, ktoré sa s dôverou obrátili na personál, ktorý ponúkal zväčša zmätočné, zastarané, nejednotné alebo skreslené informácie.
5. LAKTAČNÚ PORADKYŇU SI RADŠEJ DOHODNI VOPRED 📳
Ťažkosti s dojčením sú zvyčajne veľmi akútne a žena potrebuje okamžitú pomoc. Môže sa však stať, že žiadna poradkyňa nebude práve voľná. Preto je super už pred pôrodom sa s niektorou dohodnúť, ako a kedy vás príde skontrolovať, ukázať správne prisatie, pohodlné polohy a povie ti aj veľa ďalších užitočných informácií. Zoznam aj s kontaktom nájdeš na stránke MAMILY.
6. DOJČENIE MÔŽE BYT VEĽMI INTENZÍVNE 💥
Mnohé ženy vyjadrujú svoje prekvapenie z toho, aké je dojčenie intenzívne v mnohých smeroch. Samozrejme je plné lásky a naplnenia, ale zároveň môže byť silná potreba bábätka po kontakte s mamou a po dojčení pre mnohé ženy chvíľami skľučujúca. Neboj sa týchto pocitov, chce to čas zžiť sa s novou rolou a prispôsobiť sa novému rodinnému životu.
7. POMÁHA KONTAKT KOŽA NA KOŽU 🤱
Mocný nástroj pre adaptáciu bábätka na tento svet, pre tvorbu materského mlieka, pre zosilnenie materských kompetencií, je položiť nahé bábätko (prípadne v plienočke) na nahú matkinu hruď. Aplikuj ihneď po pôrode minimálne na 2 hodiny a potom v najbližších týždňoch a mesiacoch tak často, ako sa len dá.
8. VÄČŠINA OBMEDZENÍ SU MÝTY 🤭
Môžeš si vydýchnuť, väčšina zákazov pre dojčiace ženy sa nezakladá na pravde. Nemusíš sa obmedzovať v jedle, pití kávy, problém nie je ani pohár vína či väčšina liekov.
9. DOJČENIE MÁ VEĽA FUNKCIÍ 🗃️
Dojčenie nie je len o naplnení potreby hladu, je to omnoho viac. Má schopnosť dieťa upokojiť, uspať, tlmiť bolesti, bojovať s vírusmi či rozvíjať mozog.
* Väčšinu informácií som získala vďaka dlhodobému odbornému partnerstvu s o.z. MAMILA. ĎAKUJEM ♥️
** Ak chceš svoje vedomosti o príprave na bábätko prehĺbiť, siahni po knihe, webinári alebo online kurze Sprievodca rodiča dnešného. Dozvieš sa v nich viac o dojčení, šestonedelí, starostlivosti o dieťatko, o tom, ako mu podať prvú pomoc, ako ho správne držať a nosiť, ako začať s príkrmami, ako čistiť prvé zúbky a omnoho viac.