Zo šestice expertiek, ktoré spolupracovali na knihe Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok) by som vám dnes chcela bližšie predstaviť pediatričku Zuzanu Linkayovú. Nekonečne láskavá a ochotná lekárka s 25-ročnou praxou prezradila, ako by mal fungovať vzťah medzi rodičom a pediatrom, aký seriál na Netflixe odporúča a aj to, čo sa zmenilo na mamách od počiatkov jej ambulantnej praxe.
V mojom seriáli kladiem rovnakých 10 otázok postupne všetkým našim odborníčkam: laktačnej poradkyni Andrei Polokovej, teraz Zuzane Linkayovej, ďalej prídu na rad psychologička Katarína Godarská, pedagogička vývinového pohybu Angelika Kováčová, nutričná terapeutka Sylva Šmídová a pedostomatologička Veronika Bačová Macáková.
Viac o nich si môžete prečítať v knihe alebo tu:
10 otázok pre Zuzanu Linkayovú
Aké tri slová vás najlepšie vystihujú?
Rodina, starostlivosť, príroda.
Prečo ste sa svoj profesijný život rozhodli zasvätiť rodičom a deťom?
Lekárkou som sa túžila stať od malička, pretože som chcela vyliečiť svoju starú mamu, ktorá mi bola veľmi blízka. Chcela som robiť povolanie, v ktorom budem pomáhať ľuďom. A keďže práca s deťmi bola mojím koníčkom, (roky som pracovala v detských táboroch, či s postihnutými deťmi) tak som našla takéto ideálne prepojenie.
Čo je na vašej práci najkrajšie?
Je úžasné, keď môžete sledovať, ako z bábätka vyrastie veľký človek, keď môžete sledovať tie rôzne etapy jeho vývoja. Tiež mám veľmi rada rozhovory s deťmi. Rada sa pýtam na ich záujmy, názory. Teší ma, keď prídu do ambulancie a sami od seba sa chcú podeliť o zážitok. Teší ma, keď prídu dievčatá, ktoré boli mojimi pacientkami so svojimi bábätkami, to je skutočné ocenenie. A samozrejme ma teší, keď vyriešim zložitejší problém, ktorý trápi mojich malých pacientov a sú opäť usmiati.
Čo je na vašej práci najťažšie?
Ťažké je, že malý detský pacient nevie pomenovať svoje trápenie a pátranie je niekedy zložitejšie. Ale najťažšie je, keď má dieťatko vážny alebo nevyliečiteľný problém, s takouto situáciou sa dodnes neviem vyrovnať.
Aký je podľa vás rodič dnešný?
Rodič dnešný je veľmi sčítaný. Veľa času strávi na internete, čo prináša veľa dôležitých informácií, ale často aj dezinformácií a veľa času, ktorý trávi v online priestore… Niektoré informácie môžu byť vytrhnuté z kontextu a v medicíne žiaľ nejde všetko len podľa kníh. Preto je dôležité, aby rodič svojmu detskému lekárovi dôveroval. Lekári môžu mať rôzne spôsoby prístupu a liečby, ktoré však môžu smerovať k tomu istému cieľu. A preto je na rodičovi, aby si vybral takého lekára, ktorý mu vyhovuje nielen odborne, ale aj v komunikácii, ktorého sa nebojí nič opýtať, zdôveriť sa mu a akceptuje jeho názor a prístup. Na druhej strane je dôležité, aby lekár vysvetlil pacientovi, čo si myslí a vysvetlil svoj postup liečby, aby si rodičia nemuseli toľko googliť.
A ešte jeden pozitívny postreh, za 15 rokov mojej ambulantnej praxe sa výrazne zlepšil postoj k dojčeniu, mamičky sa nevzdávajú pri drobných ťažkostiach. To ma veľmi teší, lebo dojčenie je ten najlepší štartovací balíček do ďalšieho života.
Keby ste mohli zariadiť, aby všetci rodičia na svete vedeli nejakú dôležitú vec/informáciu/činnosť – aká by to bola?
Dávajte svojim deťom veľa lásky a pozornosti. Objímajte ich, hrajte sa s nimi, rozprávajte sa s nimi a počúvajte ich, pýtajte sa na ich názor a skúste ho akceptovať. Dovoľte im robiť veci s vami, pomáhať vám a chváľte ich aj za malé úspechy. Určite sa vám to raz vráti späť!
Keby ste mohli zariadiť, aby niečo zmizlo zo sveta, čo by to bolo?
Násilie.
Akú knihu alebo film by ste odporučili rodičom dnešným a prečo?
Veľmi zaujímavý je seriál Babies (Netflix ) Je to odborno-ľudský pohľad na vývoj bábätiek. Každý diel je venovaný inej problematike spánok, pohyb, reč, výchova, jedlo…. Zaujímavé pre laika aj odborníka.
Môžete sa podeliť o nejakú dobrú radu/tip/vychytávku pre uľahčenie života rodičov dnešných?
Pre novomamičku je veľmi dôležitý oddych a pozitívna energia. Preto sa snažte nájsť si chvíľu času pre seba, keď viete, že vaše bábätko je v bezpečí a nepočujete jeho plač (na prechádzke s oteckom či starými rodičmi, nie vo vedľajšej miestnosti). A vtedy (aspoň 2-krát do týždňa ) si nájdite chvíľu pre seba, dajte si kúpeľ, čítajte si knihu, zacvičte si alebo si len trochu zdriemnite… A vedzte, že nikto nie je dokonalý, každý robí chyby, to je ľudské. Nevadí, že nemáte upratané, že máte pár kíl navyše. Dokázali ste tú najúžasnejšiu vec na svete, darovať život!
Prečo ste sa rozhodli podieľať sa na knihe Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok)?
Myšlienka napísať užitočné rady, ktoré pomôžu rodičom pri začatí nového života s bábätkom mi už vŕta v hlave od doby, keď som bola na materskej dovolenke s mojimi deťmi. Ale akosi sa to nikdy nepodarilo. A vďaka autorke knihy Lenke Žofajovej som aspoň trochu mohla prispieť k výbornému nápadu.
V knihe Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok) v kapitole Prvá pomoc sa dočítate, ako by mala vyzerať základná starostlivosť o novorodenca, zistíte, čo by mala obsahovať bábätkovská lekárnička, s akými chorobami najčastejšie bojujú deti do roka, ako predchádzať úrazom a aj to, ako dieťatku podať prvú pomoc.